Sölvesborgs kommun

Havelidens skola, Förskoleklass-åk 6

Havelidens skola.

Havelidens skola. Foto: Sölvesborgs kommun

Havelidens skola och fritidshem, förskoleklass till åk 6 med cirka 160 elever, ligger som en välkomnande famn när du kommer till Hällevik. Naturen på skolgården och runtomkring i Hällevik är viktiga för skolans arbete.

Handlingsplan

Här hittar du skolans plan mot diskriminering och kränkande behandling. , 4 MB, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentor Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 66 26 vardagar 07:00

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänster Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Adress

Havelidens skola
Haveliden 27
294 72 Sölvesborg
Telefon: 0456-81 66 24
Fax: 0456-571 51

Skoladministratör

Kristina Velin
Telefon: 0456-81 66 13
E-post: kristina.velin@solvesborg.se

Rektor

Mona Holmgren
Telefon: 0456-81 66 24
mona.holmgren@solvesborg.se

Havelidens fritidshem

Havelidens Fritidshem, telefon: 0456-81 66 23

Kurator

Maria Ekdahl
Telefon: 0456- 81 62 31
E-post: maria.ekdahl@solvesborg.se

Skolpsykolog

Diana Bukoshi
Telefon: 0456 - 81 67 59
E-post: diana.bukoshi@solvesborg.se

Skolsköterska

EvaLott Palmquist Kristiansson
Telefon: 0456-81 66 68 
E-post: evalott.palmquistkristiansson@sbkf.se

Specialpedagoger

Gustav Svensson åk 4-6
E-post: gustav.svensson@skola.solvesborg.se

Anita Broberg åk F-3
E-post: anita.broberg@skola.solvesborg.se

Socialpedagog

Sara Ohlsson
E-post: sara.ohlsson@skola.solvesborg.se

Skolläkare

Per Zetterlund
Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Senast uppdaterad:

Skriv ut