Kontaktuppgifter till personal inom Omsorgsförvaltningen

Här hittar du kontaktuppgifter till personal inom Omsorgsförvaltningen

När du klickar på länk nedan så kommer du snabbare till den platsen på denna sidan. Där ser du vilka områden respektive handläggare eller chef har hand om.

Under omsorgskontoret finns förvaltningschef, verksamhetschefer, chef för mötesplatserna, anhörigsamordnare, äldrekurator, IT-samordnare m fl.

Under handläggare finns enhetschef för handläggarna på myndighetsenheten/LOV-handläggare, biståndshandläggare, LSS-handläggare och avgiftshandläggare.

Under enhetschefer HSL (Hälso- och sjukvård) och särskilt boende finns även vårt korttidsboende och medicinskt ansvarig sjuksköterska.

Under enhetschefer funktionshinder finns även enhetschef för bemanningen


Handläggare

Enhetschefer hemtjänst
Enhetschefer HSL och särskilt boende
Enhetschefer funktionshinder

Omsorgskontoret









 

Handläggare

Enhetschef för handläggarna
Åsa Högstedt
Telefon: 0456-81 60 54
asa.hogstedt@solvesborg.se

Biståndshandläggare SoL - Innerstan centrala, Svalan och stöd till hemgångsteamet
Adele Ahmetovic
Telefon: 0456-81 60 14
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
adele.ahmetovic@solvesborg.se

Biståndshandläggaren SoL - Innerstan södra och Slottsgården
Elin Elofsson
Telefon: 0456-81 64 06
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
elin.elofsson@solvesborg.se

Biståndshandläggare SoL - Innerstan norra
Emelie Kunis
Telefon: 0456-81 64 04 Ledig onsdagar
Telefontid: 08:15-09:45 (ej onsdagar)
emelie.kunis@solvesborg.se

Biståndshandläggare SoL - Mjällby och Hörvik
Christine Olsen Nilsen
Telefon: 0456-81 60 13 Ledig onsdagar
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
christine.olsennilsen@solvesborg.se

Biståndshandläggare SoL - Hällevik och Nogersund
Lisa Nyborg
Telefon: 0456-81 60 16
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
lisa.nyborg@solvesborg.se

Biståndshandläggare SoL - Norje, Sandbäck, Tärnan, Gerbogården och stöd till hemgångsteamet
Sofia Hyllegård
Telefon: 0456-81 60 18 Ledig onsdagar
Telefontid: 08:15-09:45 (ej onsdagar)
sofia.hyllegard@solvesborg.se

Biståndshandläggare LOV, IBIC och Timansstenar
Susanne Nyborg
Telefon: 0456-81 60 32
susanne.nyborg@solvesborg.se

Biståndshandläggare SoL - Hemgångsteam, Utsikten och Trygg hemgång
Emma Sturesson
Telefon: 0456-81 64 05
emma.sturesson@solvesborg.se
och
Lisa Bjälkenborn 
Telefon: 0456-81 60 12 Ledig fredag em
lisa.bjalkenborn@solvesborg.se


LSS-handläggare - LSS födda dag 1-15
Vicky Sand
Telefon: 0456-81 60 19
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
vicky.sand@solvesborg.se

LSS-handläggare - LSS födda dag 16-31
Anna Wanstadius
Telefon: 0456-81 60 17
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
anna.wanstadius@solvesborg.se

LSS-handläggare - IBIC uppföljningar mm
Rosmarie Engqvist
Telefon: 0456-81 60 28 
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
rosmarie.engqvist@solvesborg.se

LSS-handläggare - Socialpsykiatri
Sara Larsson
Telefon: 0456-81 60 63 Ledig onsdagar och fredagar
Telefontid: 08.15-09.45 (ej onsdagar)
sara.larsson1@solvesborg.se

LSS-handläggare - Projekt psykisk hälsa samt Socialpsykiatri
(Socialpsykiatri på fredagar)
Camilla Söderling
Telefon: 0456-81 60 31
camilla.soderling@solvesborg.se


Avgiftshandläggare - Hemtjänst Nordriket och Lister samt Svalan, Tärnan, Falkalyckan, Timansstenar och Paviljongen
Lena Thuresson
Telefon: 0456-81 60 57
Telefontid: 08.15-09.45
lena.thuresson@solvesborg.se

Avgiftshandläggare - Hemtjänst norr, söder, centrala samt Gerbogården, Slottsgården och verksamhet funktionshinder
Carina Johansson
Telefon: 0456-81 63 43
Telefontid: 08.15-09.45
carina.johansson@solvesborg.se









 

Enhetschefer hemtjänst

Centrala innerstan
Linda Bengtsson, 0456-81 69 41
linda.bengtsson@solvesborg.se

Södra innerstan och nattpatrullen
Karl-Henrik Bulandr, 0456-81 69 01
karl-henrik.bulandr@solvesborg.se

Norra innerstan
Kith Mårtensson, 0456-81 61 96
kith.martensson@solvesborg.se

Lister (Hörvik, Hällevik och Nogersund)
Ulrika Thuné, 0456-81 69 80
ulrika.thune@solvesborg.se

Nordriket
Emelie Thorén, 0456-81 69 95
emelie.thoren@solvesborg.se








 


Enhetschefer HSL och särskilt boende

Gerbogården
Jennika Grimmesjö, 0456-81 69 20
jennika.grimmesjo@solvesborg.se

Slottsgården
Elin Kulle, 0456-81 69 45
elin.kulle@solvesborg.se

Svalan
Frida Einarsson Sundin, 0456-81 69 68
frida.einarssonsundin@solvesborg.se

Tärnan
Anette Olsson, 0456-81 69 84
anette.olsson@solvesborg.se

Falkalyckan
Filip Mathisson, 0456-81 69 30
filip.mathisson@solvesborg.se

Ängsgården
Anneli Lysö, 0456-81 69 55
anneli.lyso@solvesborg.se

Utsikten (korttidsboende)
Anneli Lysö, 0456-81 69 55
anneli.lyso@solvesborg.se

Sjuksköterskeorganisationen
Linda Nordell, 0456-81 69 64
linda.nordell@solvesborg.se

Rehabilitering
Hanna Nilsson, 0456-81 64 86
hanna.nilsson@solvesborg.se

MAS (medicinskt ansvarig sjuksköterska)
Ina Gavard
Telefon: 0456-81 61 11
ina.gavard@solvesborg.se








 

Enhetschefer funktionshinder

Aktivitetscenter och daglig verksamhet
Annika Rigoll, 0456-81 67 26
annika.rigoll@solvesborg.se

Blågullan, Luna, Gläntan, personlig assistans
Linda Jönsson, 0456-81 67 43
linda.jonsson@solvesborg.se

Nova, Björnlyckan, Helglägret, Källan, vuxenkorttids, stödfamiljer, personlig assistans och ledsagning/avlösare t o m 21 år 
Pia Thelander Atnarsson, 0456-81 67 35
pia.thelanderatnarsson@solvesborg.se

Skutan, boendestöd och personlig assistans
Tanja Gorsek, 0456-81 67 33
tanja.gorsek@solvesborg.se

Solviken, Bokdungen, Färgkullan och personlig assistans
Johanna Nilsson, 0456-81 67 34
johanna.nilsson@solvesborg.se

Bemanningsenheten
Lina Carlsson, 0456-81 67 50
lina.carlsson@solvesborg.se








 

Omsorgskontoret

Förvaltningschef
Annelie Kjellström
Telefon: 0456-81 63 36
annelie.kjellstrom@solvesborg.se

Verksamhetschef för myndighet och öppen verksamhet
Lena Wilson-Ericsson
Telefon: 0456-81 60 76
lena.wilson-ericsson@solvesborg.se

Verksamhetschef för HSL och särskilt boende
André Jönsson
Telefon: 0456-81 63 24
andre.jonsson@solvesborg.se

Verksamhetschef för hemtjänst
Camilla Ryrstedt
Telefon: 0456-81 63 37
camilla.ryrstedt@solvesborg.se

Verksamhetschef för funktionshinder
Malena Sylvan
Telefon: 0456-81 63 30
malena.sylvan@solvesborg.se

Kvalitetsutvecklare
Hanna Johansson
Telefon: 0456-81 60 55
hanna.johansson1@solvesborg.se

Nämndsekreterare
Camilla Eriksson
Telefon: 0456-81 63 32
camilla.eriksson@solvesborg.se

IT-samordnare
Pia Carlsson
Telefon: 0456-81 61 32
pia.carlsson@solvesborg.se

IT-samordnare
Martin Björkquist
Telefon: 0456-81 61 36
martin.bjorkquist@solvesborg.se

Mötesplatschef - Mötesplatser/Socialt innehåll
Christina Nordin
Telefon: 0456-81 60 38
christina.nordin@solvesborg.se

Anhörigsamordnare
Christina Hallberg
Telefon: 0456-81 67 45
christina.hallberg@solvesborg.se

Äldrekurator
Martin Bergstrand Bolinder
Telefon: 0456-81 60 53
martin.bolinder@solvesborg.se

Ekonom er
Charlott Lindskog
Telefon: 0456-81 60 26
charlott.lindskog@solvesborg.se

Sofia Thörnberg
Telefon: 0456-81 60 24
sofia.thornberg@solvesborg.se

Personalspecialist
Cecilia Järlemyr
Telefon: 0456-81 61 54
cecilia.jarlemyr@solvesborg.se


Senast uppdaterad: 16 november 2020

Skriv ut
Omsorg och stöd