Sölvesborgs kommun

Renovering av Hanö hamn

Mellan oktober 2025 och våren 2026 pågår renovering av Hanö hamn. Under byggtiden kan buller, vibrationer och transporter märkas av på Hanö och i Nogersund. Färjan ska gå som vanligt, men vissa turer kan behöva ställas in vid särskilda moment under arbetet.

Så påverkas Hanö

Arbetet innebär buller och byggtrafik i hamnen och vissa delar kommer tidvis att vara avstängda. Följ alltid avspärrningarna och var försiktig, maskiner och transporter finns i området.

Så påverkas Nogersund

Nogersunds hamn används för att lasta och förvara material till bygget. Det innebär fler transporter och buller i hamnområdet.

Så påverkas färjetrafiken

Färjan mellan Nogersund och Hanö ska i huvudsak gå som vanligt. I undantagsfall kan enstaka turer ställas in.

Blekingetrafikens information om båttrafik mellan Nogersund och Hanö Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Varför renoverar vi hamnen?

Hanö hamn är sliten och behöver rustas upp för att fortsätta vara säker och fungera väl. Med renoveringen förlänger vi livslängden med minst 30 år, på vissa delar upp till 70 år. På så sätt säkrar vi en trygg hamn för boende, besökare och näringsliv även i framtiden.

Vad gör vi?

  • Vi förstärker kajer och pirar genom pålning, ny betong och lokala träkonstruktioner.
  • Vi river och ersätter skadade betongkajer där det behövs.
  • Vi tätar mellanrum och förstärker granitkajer för att stoppa underspolning.

Tidsplan

Arbetet pågår från oktober 2025 till våren 2026.
Vi uppdaterar här på webben vid eventuella förändringar.

Kontakt

Vid frågor och funderingar är du välkommen att kontakta vårt medborgarkontor.
Telefon: 0456 - 81 61 81
E-post: medborgarkontoret@solvesborg.se

Senast uppdaterad:

Skriv ut