Sölvesborgs kommun

Killebommarknaden flyttar till den vackra hamnpromenaden – och förlängs till två dagar!

Marknadsstråk och folk som shoppar

Sommarmarknad på Killebomfestivalen flyttas nu till Hamnpromenaden.

Killebomfestivalen i Sölvesborg har enligt tradition alltid startat med sommarmarknad första onsdagen i juli. Till festivalen 2025 görs en förändring. Marknaden kommer att flyttas ned till stadens vackraste läge längs hamnpromenaden. Samtidigt görs ett försök att förlänga marknaden till två dagar, från onsdag till torsdag.

Killebomfestivalen – Nyhet 2025!

Killeboms stora sommarmarknad kommer att knytas ihop från tivolit och sträcka sig längs hela hamngatan till Brofästet.

Det nya området ger bättre överblick och tryggare miljö, enligt Räddningstjänsten och kommunens säkerhetssamordnare. Samtidigt skapar flytten nya möjligheter: längre öppettider, närmare till tivolit och uppfyllda önskemål från barn och unga i kommunen.

Flytten sker även av säkerhetsskäl efter önskemål från Blekingetrafiken och Skånetrafiken, för att möjliggöra busstrafik på Sparbanksgatan under hela festivalen. Tidigare trafiklösningar har inneburit risker både för festivalbesökare och bussförare.

Nya möjligheter

Dessutom frigörs ytan på Stortorget redan från start – vilket innebär att Killebomfestivalen 2025 kommer att erbjuda musik och underhållning på torgets alla festivaldagar, från onsdag till lördag.

Boka marknadsplats

Är du knallare och vill boka en plats på vår sommarmarknad, eller har du kanske en foodtruck, kaffe- eller glassvagn och vill ansöka om plats för matförsäljning?

Information och anmälningslänk hittar du på » www.killebom.se

Senast uppdaterad:

Skriv ut