Maxantal i inomhusanläggningar återinförs. Foto: Sölvesborgs kommun
De nya nationella restriktioner för att minska smittspridningen av covid-19 i samhället påverkar dig som är vuxen (född 2001 eller tidigare) som hyr och använder någon av Sölvesborgs kommuns inomhusanläggningar.
Om du hyr en kommunal inomhusanläggning finns det en maxgräns för hur många som får vistas där samtidigt. Gränsen är satt utifrån hur stor träningsytan är och gäller för verksamhet för vuxna (personer födda 2001 eller tidigare). Det gäller både i lokalen, omklädningsrum och vid eventuella arrangemang.
Det finns skyltar uppsatt i varje lokal och omklädningsrum kring hur många man får vara där inne samtidigt. Du som hyr lokalen har ett ansvar att följa bestämmelserna och undvika trängsel. Vid varje idrottsanläggning finns det även tvål och vatten, alternativt handdesinfektion, för en god handhygien.
Folkhälsomyndigheten avråder från cuper och läger inomhus som inte innebär yrkesmässig utövning. Det finns maxantal och andra smittskyddsåtgärder om ni anordnar en allmän sammankomst eller offentlig tillställning.
Om det saknas en skylt med maxantal besökare eller möjlighet att tvätta händerna så vill vi att ni kontaktar oss via mbk@solvesborg.se
Det är viktigt att träningen anpassas på ett sätt som minimerar risken för smitta. Det handlar bland annat om att ha en god handhygien och att alltid stanna hemma vid symtom av covid-19.
Personer och föreningar som bokar anläggningarna har ett ansvar att se till man agerar utifrån råd, rekommendationer och restriktioner som gäller både nationellt och regionalt. Utöver detta kan varje förbund ha specifika riktlinjer för föreningar att följa. Var även uppmärksam på att det kan finnas olika regler i Blekinges kommuner när det gäller användning av omklädningsrum och publiktak.
Om du vill boka eller göra ändringar i din bokning kontaktar du medborgarkontoret på telefon 0456- 81 61 81 eller via e-post mbk@solvesborg.se
Senast uppdaterad: