Hjortakroksskolan, Förskoleklass-åk 5

Pennor foto: Serny

Pennor foto: Serny

Hjortakroksskolan är en låg-och mellanstadieskola med cirka 200 elever. Där finns fyra fritidshemsavdelningar. Skolans närhet till skogen ger barnen goda förutsättningar för lek och uteaktiviteter. Skolan jobbar mycket med miljön och naturen.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentorlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 65 65 vardagar från 08:00.

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänsterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Adress
Hjortakroksskolan
Hjortakroksvägen 23
294 38 Sölvesborg
Personalrummet: 0456-81 65 60

Skoladministratör
Susanne Nilsson
Telefon: 0456-81 65 81
E-post: susanne.nilsson@solvesborg.se

Rektor
Petra Johansen
Telefon: 0456-81 65 63
petra.johansen@solvesborg.se

Hjortakroksskolans fritidshem
Dungen, telefon: 0456-81 65 68
Gläntan, telefon: 0456-81 65 69
Kotten, telefon: 0456-81 65 79
Kroken, telefon: 0456-81 65 78

Kurator
Irene Eliasson
Telefon: 0456-81 65 58
E-post: irene.eliasson@solvesborg.se

Skolpsykolog
Pia Norrman Pyk
Telefon: 0456- 81 67 58
E-post: pia.norrman-pyk@solvesborg.se

Skolsköterska
Maria Södergren
Telefon: 0456- 81 65 30
E-post: maria.sodergren@solvesborg.se

Specialpedagoger
Susanne Andersson
E-post: susanne.andersson@skola.solvesborg.se
Viktoria Larsen
E-post: viktoria.larsen@skola.solvesborg.se

Skolläkare
Per Zetterlund
Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Senast uppdaterad: 03 oktober 2019

Skriv ut