Havelidens skola, Förskoleklass-åk 6

Havelidens skola.

Havelidens skola. Foto: Sölvesborgs kommun

Havelidens skola och fritidshem, förskoleklass till åk 6 med cirka 160 elever, ligger som en välkomnande famn när du kommer till Hällevik. Naturen på skolgården och runtomkring i Hällevik är viktiga för skolans arbete.

Handlingsplan

Här hittar du skolans plan mot diskriminering och kränkande behandling.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentorlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 66 26 vardagar 07:00

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänsterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Adress
Havelidens skola
Haveliden 27
294 72 Sölvesborg
Telefon: 0456-81 66 24
Fax: 0456-571 51

Skoladministratör
Kristina Velin
Telefon: 0456-81 66 13
E-post: kristina.velin@solvesborg.se

Rektor
Mona Holmgren
Telefon: 0456-81 66 24
mona.holmgren@solvesborg.se

Havelidens fritidshem
Havelidens Fritidshem, telefon: 0456-81 66 23

Kurator
Maria Ekdahl
Telefon: 0456- 81 62 31
E-post: maria.ekdahl@solvesborg.se

Skolpsykolog
Diana Bukoshi
Telefon: 0456 - 81 67 59
E-post: diana.bukoshi@solvesborg.se

Skolsköterska
Lena Söderkvist
Telefon: 0456- 81 66 25
E-post: lena.soderkvist@solvesborg.se

Specialpedagoger
Gustav Svensson åk 4-6
E-post: gustav.svensson@skola.solvesborg.se
Anita Broberg åk F-3
E-post: anita.broberg@skola.solvesborg.se

Socialpedagog
Sara Ohlsson
E-post: sara.ohlsson@skola.solvesborg.se

Skolläkare
Per Zetterlund
Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Havelidens skola

Havelidens skola. Foto: Sölvesborgs kommun

Senast uppdaterad: 24 februari 2020

Skriv ut