Personal

Sofia Lenninger

Sofia Lenninger
Kultur- och bibliotekschef 
ansvarar för hela kultursektorn

Tel: 0456-81 60 70
sofia.lenninger@solvesborg.se

Sofias boktips»

 

Stefan Andersson

Stefan Andersson
Biblioteksassistent
Arbetar med krav, prenumerationer,
inköp kontormaterial

tel: 0456-81 68 59
stefan.andersson@solvesborg.se

Stefans boktips »

 

Marcus Bernhardsson

   

Marcus Bernhardsson
Studie- och socialbibliotekarie
Arbetar med Lärcentrum, talböcker och social verksamhet

tel: 0456-81 68 63
marcus.bernhardsson@solvesborg.se

   

Marcus boktips »

Marcus artikel om Hanö, svensk version (pdf) »
Marcus artikel om Hanö, engelsk version (pdf) »
 
 

Annika Carlstedt

Annika Carlstedt
Vikarierande biblioteksassistent

tel: 0456-81 68 53

Annikas boktips»

Lisa Elmars, bibliotekarie

Lisa Elmers
Bibliotekarie
Arbetar främst med webb,
kommunikation, program- och barnverksamhet

tel: 0456-81 68 54
lisa.elmers@solvesborg.se
 

Elna Hansson

Elna Hansson
1:e bibliotekarie
Arbetar med mångspråk, fjärrlån
mediainköp, it, ansvarar för den yrkesmässiga driften av biblioteket

tel: 0456-81 68 57
elna.hansson@solvesborg.se

Elnas boktips »

 
Solveig Hilgers    

Solveig Hilgers
Filialföreståndare
Hälleviks bibliotek
Mjällby bibliotek

tel: 0456-81 68 60
tel Hällevik: 0456-81 68 64
tel Mjällby: 0456-81 64 33
solveig.hilgers@solvesborg.se


 

 

Solveigs boktips »

 

Jessica Krohn (Foto: Toni Musa)

 

Jessica Krohn
Barnbibliotekarie
Ansvarig för biblotekets barn-
och ungdomsverksamhetverksamhet.
Arbetar med inköp av barnmedia,
skolsamverkan, program.

tel: 0456-81 68 62
jessica.krohn@solvesborg.se

 

 

Marjaana Lindemann

Marjaana Lindemann
Bibliotekarie
Arbetar med it, inköpsregistering, fakturor, ekonomi

tel: 0456-81 68 55
marjaana.lindemann@solvesborg.se

Marjaanas boktips »

 

Toni Musa

Toni Musa
Biblioteksassistent

tel: 0456-81 68 50
toni.musa@solvesborg.se

 

Anders Östensson (Foto: Toni Musa)

Anders Östensson (sjukskriven)

Kultursamordnare

tel: 0456-81 68 51
anders.ostensson@solvesborg.se

 

 

Gå direkt till:

Kontaktinfo

KULTUR & BIBLIOTEK

Bibliotek & Lärcentrum
biblioteket@solvesborg.se
Besöksadress:Rundgatan 4  
Tel: 0456-816852, 816853

Öppettider:
Måndag-Torsdag 10-19
Fredag 10-17
Lördag 10-13

Filialernas öppethållande » 

Kultursamordnare
Tel: 0456-816851

Skicka en kommentar om innehållet på sidan
Här kan du skicka in synpunkter på innehållet på den aktuella webbsidan. Din kommentar kommer inte att publiceras, utan skickas till personen som ansvarar för sidan.
* = Obligatorisk uppgift

Ange ett meddelande!

Ange en riktig e-postadress!

Filen var för stor! Välj en mindre.

Ange vad är det för veckodag idag!

Tipsa en vän
Här kan du tipsa en vän om den aktuella webbsidan.
* = Obligatorisk uppgift

Ange din väns namn!

Ange din väns e-postadress!

Ange ditt namn!

Ange din e-postadress!

Ange vad är det för veckodag idag!

Uppdaterad: 2017-04-20 Ansvarig: Biblioteket
Sölvesborgs kommun, 294 80 SÖLVESBORG. Besök: Repslagaregatan 1. Telefon: 0456-816 000. Telefax: 0456-134 29. info@solvesborg.se
Org.nr: 21 20 00 0852. Bankgiro: 343-5625. Ansvarig utgivare: Kommunchef Lars Ericsson. kommunikation@solvesborg.se

In English

Tourist information in English »

Auf Deutsch

Vorgewählte Informationen auf Deutsch »